Pohled jedné mámy, která chce rozvíjet finanční dovednosti svých dětí
Rozhovor mezi dvěma matkami o výchově k finanční gramotnosti může přinést nápady, které obohatí nejen jejich děti, ale i samotné dospělé. Takto probíhal minulý týden rozhovor s mou kamarádkou Janou.
Jana: "Kačko, ty jsi přes ty finance, zajímalo by mě zda si tvé děti přispívají na věci, které si chtějí koupit. Jak to řešíte?"
Kačka: "U nás doma je to běžná praxe. Naposledy syn chtěl cvičebnici z matematiky za 95 Kč, tak jsem mu navrhla, aby se polovinou podílel."
Jana: "Vážně? Platí to i pro vzdělávací materiály?"
Kačka: "Přesně tak, zvláště na vzdělávací materiály. Chci, aby syn pochopil, že investovat do sebe a svého vzdělání je nejcennější. Je to o pochopení hodnoty a odpovědnosti."
Jana: "A jak ho učíš šetřit?"
Kačka: "Nedávno jsme pro něj založili účet u Partners Banky, abychom začali s systematickým přístupem. Má své internetové bankovnictví, kde může sledovat své finance a učit se správě peněz. Peníze na jeho účtu jsou i po právní stránce jeho osobním majetkem."
Jana: "To zní skvěle. Jak to funguje?"
Kačka: "Kromě pravidelného kapesného můžu nastavit úkoly s odměnami. Vynést koš, uklidit myčku, vyvenčit psa a podobně. Po jejich splnění toto potvrdí ve své dětské bankovní aplikaci a peníze se mu ode mě automaticky převedou na jeho účet. Navíc si může vytvořit spořící cíle s názvy podle toho, na co šetří. Učím ho, že spoření se vyplácí, k úsporám dostává úrok a peníze rychleji narůstají. Chci ho také naučit důležitosti dlouhodobého spoření, navýšila jsem tedy kapesné o částku, kterou už si dnes spoří na penzi."
Jana: "To je úžasné! Mohu založit takový účet i pro své děti?"
Kačka: "Ano, ale nejdřív se ty staneš mým klientem, abys získala návyk díky mému finančnímu koučingu a správě financí. To ti umožní lépe porozumět svým financím a to pak můžeš učit své děti."
Jana: "Zní to lákavě. Kdy se můžeme sejít?"